Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6896584
od 02 marca 2005Organy Gminy » Burmistrz

Burmistrz Strzelna
BURMISTRZ STRZELNA

     

EWARYST ZDZISŁAW MATCZAK (od 2002-)
            To już druga kadencja na fotelu burmistrza Strzelna wygrana w stylu wręcz mistrzowskim. Z oddanych na czterech kandydatów głosów, przypadło ponad 72% Ewarystowi Matczakowi. Cokolwiek można by powiedzieć pod jego adresem, można wyrazić to słowami jego przeciwnika, który na ostatniej sesji kończącej kadencję rady miejskiej w Strzelnie, powiedział: …jest Pan uczciwy Panie burmistrzu. I takim postrzegają burmistrza Matczaka mieszkańcy miasta i gminy Strzelno.

            Ewaryst Matczak pochodzi z rodziny nauczycielskiej, rodzicami jego byli: Stanisław, były kierownik Szkoły Podstawowej w Ostrowie gm. Strzelno oraz Stanisława z Ziółkowskich. Urodził się 10 września 1954 r. w Ostrowie na ziemi strzeleńskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Technikum Rolniczym w Bielcach, gdzie zdał maturę i uzyskał tytuł technika rolnika. Następnie studiował na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, którą ukończył z tytułem magistra inżyniera rolnictwa. W 1982 r. odbył studia podyplomowe w zakresie pedagogicznym. W latach 1980-1981 był kierownikiem produkcji w spółdzielni produkcyjnej w Wierzbinku, w byłym woj. Konińskim. Następnie w latach 1981-1984 nauczycielem w szkole rolniczej w Świerkówcu-Mogilnie. Reprezentując Kujawskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Kruszwicy pracował w nich w latach 1984-1990 na stanowisku specjalisty d/s. agrotechniczno-surowcowych, mając bezpośredni kontach z producentami rzepaku.

            W 1990 r. został wybrany wiceburmistrzem Strzelna i funkcję tą sprawował do 1994 r. Następnie przez cztery lata był radnym miejskim W latach 1999-2002 został wybrany radnym powiatowym i wicestarostą powiatu mogileńskiego. Budował podwaliny odrodzonych struktur administracyjnych szczebla powiatowego. Był wówczas gorącym orędownikiem pozostawienia pewnych kompetencji gminom i utrzymania sieci szkół powiatowych. Krytycznie podchodził do problematyki unijnej. Burmistrzem Strzelna i radnym powiatowym został wybrany w 2002 r. Z tej ostatniej funkcji zrezygnował na rzecz przedstawiciela Strzelna z opcji PSL. Pomimo ogromnych trudności finansowych gminy, udało mu się zrealizować wiele, i ukończyć zapoczątkowanych przez poprzedników, przedsięwzięć inwestycyjnych. Przejął, zagrożony likwidacją, Ośrodek Szkolno Wychowawczy przy ul. Parkowej, podłączył Miradz do miejskiej sieci wodociągowej oraz Markowice kolektorem do oczyszczalni ścieków w Strzelnie. Przystosował pomieszczenia po byłej szkole w Rzadkwinie na świetlicę wiejską, w trakcie adoptowane są pomieszczenia po byłej zlewni w tej miejscowości na strażnicę odrodzonej OSP. Połączył Osiedle Piastowskie z Osiedlem 1000-lecia nowym odcinkiem ulicy Kasprowicza wraz z chodnikami, które wykonane zostały również na ul. Raj i Św. Jana Bosko. Położył nowy dywanik asfaltowy na ul. 22 Stycznia. Dokonał wymiany okien i remont sali gimnastycznej w SP 2. W części podobne zadanie wykonano w budynku  urzędu miejskiego i świetlicy w Ciechrzu. Dokonał wielu remontów w budynkach szkolnych, ośrodku zdrowia, świetlicach i mieszkaniach komunalnych. Zakończył pierwszy etap remontu byłych pomieszczeń kina. Doprowadził do modernizacji całej sieci oświetleniowej w mieście i gminie. Dokonał zakupu z części środków budżetowych i pozyskanych z zewnątrz nowego autobusu do przewozu dzieci szkolnych.

Ale najważniejszymi jego osiągnięciami było: dokończenie budowy kompleksu sportowo-rehabilitacyjnego przy gimnazjum strzeleńskim, złagodzenie skutków bezrobocia w mieście i gminie poprzez zatrudnienie kilkuset bezrobotnych w ramach stworzonych brygad robót interwencyjno-publicznych oraz objęcie opieką społeczną rzesz ludzi znajdujących się w potrzebie.

Jest oddanym kibicem sportowym, wspierającym miejscowe kluby. Nie przepuści okazji, by wspólnie z małżonką, która jest członkiem zarządu MLKS „Kujawianka” Strzelno, uczestniczyć, jako gorliwy kibic we wszystkich meczach, zarówno tych wyjazdowych, jak i miejscowych. Doprowadził do kapitalnego remontu płytę stadionu miejskiego i pomieszczenia socjalne zawodników wraz z trybunami. Nie szczędzi grosza dla klubów wiejskich, jak np. dla KS „Kujawy” Markowice.

            Żona Aurelia z domu Mleczko jest autentyczną towarzyszką jego życia i wspiera jego poczynania na każdym kroku. Prowadzi cały dom i zajmuje się wychowaniem dzieci. Małżonkowie mają czwórkę dzieci: Tomasza (ur. 1983 r.), Agnieszkę (ur. 1984 r.), Hannę (ur. 1988 r.) i Aleksandrę (ur. 1993 r.). Państwo Matczakowie mieszkają w Jaworowie, pod Ostrowem.

 Lista załączonych plików      
oswiadczenie majatkowe Ewaryst Matczak 2004 rok (339.1kB) pobierz pokaż
oświadczenia majątkowe za 2005 rok (387.6kB) pobierz pokaż
oświadczenia majątkowe złożone 12_12_2006 r. (390.2kB) pobierz pokaż
oświadczenie majątkowe dodatkowe Ewaryst Matczak (379.1kB) pobierz pokaż
oświadczenie majątkowe złożone 28_08_2006 (385.9kB) pobierz pokaż

Redaktor:

Grzegorz Sienkiewicz

Ilość wyświetleń:

30537

Źródło:

Marian Przybylski

Ostatnia zmiana:

2007-02-05 10:12:38

Utworzony:

2007-01-15 14:29:27

Historia zmian


Sputnik Software