Deratyzacja na terenie Parku 750-lecia

DERATYZACJA NA TERENIE PARKU 750-LECIA

Od dnia 20.03.2024 r. na terenie Parku 750-LECIA w Strzelnie przy ul. Parkowej /Brzozowej będzie przeprowadzana deratyzacja.

Na terenie parku zostaną zamontowane stacje deratyzacyjne z odpowiednimi preparatami przeciwko szczurom.

Padłe gryzonie będą usuwane na bieżąco. Zwracamy się z prośbą do Mieszkańców o zachowanie bezpieczeństwa w Parku i zwrócenie szczególnej uwagi na bawiące się tam dzieci i zwierzęta. Prosimy nie niszczyć wystawionych stacji, a wszelkie akty wandalizmu zgłaszać niezwłocznie do Urzędu Miejskiego w Strzelnie.

Jednocześnie przypominamy, iż zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Strzelno, właściciele nieruchomości są zobowiązaniu w terminie od 1 kwietnia do 30 października do przeprowadzenia profilaktycznie deratyzacji  na terenie własnej nieruchomości.

 Należy jednak pamiętać, że określenie w regulaminie terminów i obszarów deratyzacji nie zwalnia właścicieli  tych nieruchomości, na których pojawiają się gryzonie z obowiązku przeprowadzenia deratyzacji również poza określonymi  terminami.

Przed rozpoczęciem deratyzacji należy dokonać naprawy wszystkich uszkodzeń, które mogą służyć gryzoniom jako drogi dostępu do budynków i pomieszczeń, np. otwory w drzwiach, podłogach oraz usunąć z terenu nieruchomości i pomieszczeń wszelkie odpady mogące stanowić pożywienie dla gryzoni. preparaty należy wyłożyć zgodnie z załączoną instrukcją w miejscach, gdzie szczury pojawiają się najczęściej, w szczególności śmietnikach, piwnicach, strychach, podwórzach, budynkach gospodarczych. Preparaty należy umieszczać głównie w narożnikach pomieszczeń i wzdłuż ścian oraz na ścieżkach przemieszczenia się gryzoni i miejscach ich żerowania. W miejscu wyłożenia preparatów należy umieścić ostrzeżenie: „Uwaga! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt”. Po zakończeniu deratyzacji informację należy usunąć. W czasie wyłożenia preparatów należy dokonywać codziennych oględzin miejsc, w których został wyłożony preparat i na bieżąco usuwać padłe gryzonie, przekazując je do zakładów uprawnionych w zakresie unieszkodliwiania zwłok zwierząt. Należy również pamiętać o uzupełnianiu wyłożonego preparatu. Po zakończeniu deratyzacji wyłożone preparaty należy niezwłocznie usunąć. Z pozostałymi po deratyzacji preparatami oraz opakowaniami po preparatach należy postępować zgodnie z instrukcją, dołączoną do preparatu.

Potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku deratyzacji, podczas ewentualnej kontroli, jest paragon za zakup trutki lub rachunek za przeprowadzenie deratyzacji przez specjalistyczną firmę.

Nieprzeprowadzenie deratyzacji stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny – art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2023 r. poz.1469)   oraz art. 50 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, 909, 1938)